ZČ HB Modrý kámen v Indonésii
aneb základ nového projektu ZČ HB Modrý kámen "Férové dobrovolnictví v Indonésii"
(Nedotované dobrovolnictví, v souladu s místní kulturou, bez zanášení západního stylu)
Po úspěšných projektech v Indii (Malý Tibet, Ladhak), na Ukrajině, Slovensku a Rumunsku ZČ HB Modrý kámen vyrazil do Indonésie. Třítýdenní pobyt Robbyho Kubáně a Anety Bednářové se konal v rámci ročního projektu EuroAsian Empowerment, do kterého byl za Českou republiku osloven ZČ HB Modrý kámen. Tento projekt vytváří spolupráci mezi čtyřmi evropskými a čtyřmi asijskými zeměmi. Evropu reprezentují Česká republika, Slovensko, Francie a Itálie a Asie je zastoupena Indonésií, Thajskem, Kambodžou a Vietnamem. Jde zejména o vytváření spolupráce mezi dvěma zmíněnými kontinenty, vzájemné pomoci, úzkých partnerství, přátelských vztahů a nepochybně mezikontinentální mobility mládeže a pracovníků s mládeží.
V Indonésii jsme strávily tři nezapomenutelné týdny, které nás motivovaly k další spolupráci. Polovinu pobytu jsme strávili ve městě Semarang, které se nachází ve střední Jávě. Právě zde sídlí naše partnerská organizace Dejavato, jedna ze dvou neziskových organizací v Indonésii. (Ano, v celé Indonésii jsou pouze dvě neziskové organizace pracující s dobrovolníky se zahraničí.)
Dejavato je organizací věnující se vzdělávání, respektu ke kultuře a životnímu prostředí, mezinárodnímu porozumění a solidaritě, společenskému udržitelnému rozvoji, míru, a to prostřednictvím mezinárodního dobrovolnictví a různých vzdělávacích a kulturních aktivit.
Měli jsme možnost navštívit dobrovolnické projekty, které Dejavato organizuje a být přímo jejich součástí. To nám umožnilo nejen načerpat inspiraci a přímé podněty k budoucí spolupráci, ale také jsme poznali i slabší místa, ve kterých bychom mohli právě my vypomoci. Mezi projekty, které Dejavato organizuje, můžeme zmínit starost o ohrožené slony na ostrově Sumatra, dobrovolnictví ve škole pro mentálně či jinak postižené děti, v domově důchodců, v muslimských i křesťanských školách a školkách, výstavba toalet, škol či dalších potřebných budov a mnohé další.
Zároveň jsme měli možnost poznat místní kulturu, zvyky a tradice. A vzhledem k pestrosti Indonésie, s potěšením můžeme říci, že nejen na ostrově Jáva, ale také na hinduistickém a tajemném Bali a třech lombockých ostrůvcích Gili Islands. Načerpali jsme spoustu inspirace k případnému cestování po rozmanité Indonésii, vytvořili spoustu cenných kontaktů a začali pracovat na budoucích indonésko-českých projektech.
Indonésie je velmi rozmanitá země plná barev, usměvavých a pozitivně naladěných lidí, ze kterých vyzařuje vnitřní klid. Na druhou stranu je to i země, která uvítá osvětu, co se týče ekologie a ochrany životního prostředí. Je to země, kde se stýká pět náboženství a lidé různého vyznání vedle sebe žijí bezkonfliktně, mají v sobě to, co se na mnohých koutech planety země postrádá – vysokou míru tolerance. Mystická, přátelská a slunečná Indonésie, kterou tvoří 17 508 ostrovů, kdy každý nabízí něco výjimečného a jiného, nepochybně stojí za návštěvu. Těšíme se, že Vám budeme moci, díky našemu novému projektu, tuto jedinečnou kulturu přiblížit.
V rámci projektu EuroAsian Empowerment budeme na Švýcárně brzy hostit zástupce thajské organizace Volunteer Spirit Organisation, slovenského Kericu a vietnamského Center for Sustainable Development.
Informace o možnosti zapojení se do nově vznikajícího projektu "Férové dobrovolnictví v Indonésii" je možné získat na emailu modry [dot] kamen [zavináč] centrum [dot] cz, tel: 603 375 481 (Robby) a od poloviny roku 2014 také na stránkách www.svycarna.eu
Aneta Bednářová a Robby Kubáň
- Pro psaní komentářů se přihlašte