Chata Švýcárna v Adamově je po pěti letech prací téměř obnovena

Vložil/a Robby, 01.09.2013 - 00:52

Datum vydání: 
30.8.2013

27.8.2013 Propamatky.info: Památkově chráněnou chatu Švýcárna v Moravském krasu opravuje ekologické Hnutí Brontosaurus. ADAMOV (BLANENSKO) | Ekologové v uplynulých pěti letech ze dvou třetin obnovili Švýcárnu v Moravském krasu. Jde o ojedinělou památku postavenou v roce 1850 v alpském stylu, a to jako železité lázně s hostincem.

Za komunismu patřil objekt k nejatraktivnějším nemovitostem patřícím Socialistickému svazu mládeže, který pod dohledem komunistické strany do ledna 1990 organizoval mládež. Po změně režimu se o budovu vedly spory. Od roku 2008 ji organizace Modrý kámen, která je součástí Hnutí Brontosaurus, přeměňuje na centrum ekologické výchovy.

„Osud Švýcárny byl v 90. letech nejistý. Chtěly ji bezplatně získat některé politické strany. Buď byla uzavřená, nebo v ní byla provozována s nevalným úspěchem restaurace,“ řekl ředitel ekocentra Švýcárna Robert Kubáň. Přestože památka chátrala, několikrát ji pro její líbivou architekturu využili filmaři. Švýcarna je součástí historického hutního komplexu v Josefově u Adamova, který budovali od 18. století Lichtenštejnové. Pod názvem Stará huť se stal v roce 1971 nejstarší technickou památkovou rezervací na Moravě.

Švýcárnu získalo Hnutí Brontosaurus v roce 2006, a to bezúplatným převodem od státu s podmínkou, že ekologové vyplatí dluhy spojené s tímto objektem. Odhadovaly se na 1,5 milionu korun. Později se ale ukázalo, že toto číslo je přehnané a skutečné dluhy se pohybují kolem půl milionu, dodal Kubáň.

Ekologové objekt vyplatili a začali s jeho obnovou. Zatím do Švýcárny investovali 11 milionů korun. Potřebovat budou ještě dalších osm až deset milionů. Švýcárna potřebuje už jen obnovu venkovního zdiva. Je ale nutné postavit čistírnu odpadních vod. Zrekonstruovat se podařilo i hospodářský objekt a sousední seník, který měl být původně stržen. Nyní jsou v něm kovářská, hrnčířská a řezbářská dílna. Je v ní učebna a také prostor pro zpracování ovčí vlny.

Nejrůznějších školení a volnočasových ekologických aktivit se ročně v areálu Švýcárny účastní několik tisíc lidí všech věkových kategorií. Součástí Švýcárny je čajovna, klubovny i restaurace. V roce 2010 vyhráli ekologové se svým projektem obnovy Švýcárny soutěž o nejlépe opravenou památku jižní Moravy.