Tábor na Zakarpatské UKRAJINĚ: vyznačili jsme přes 75 km stezek!
Brontosauři se vypravili do kraje Nikoly Šuhaje, aby zde nově vyznačili i opravili desítky kilometrů turistických stezek. Společně s dobrovolníky z Ukrajiny a Španělska a ve spolupráci s organizacemi Hnutí Duha Jeseníky a ukrajinskou Karpatské stezky, se tak přispěli k rozvoji šetrného turistického ruchu v Zakarpatské oblasti.
Značení je zábava! (Kristi a Diego zachyceni při činu)
Kolem vesnice Koločava, která je oblíbeným cílem českých dobrodruhů, bylo potřeba renovovat stezky, které byly místy téměř neprůchozí nebo se špatně viditelnou trasou.
Kultovní Koločava. Typická atmosféra zachycena díky staré Praktice.
V okolí vesnice Volovec dobrovolníci vyznačili 50 km zcela nových stezek, které jsou součástí Transkarpatské magistrály – červené značky vinoucí se po hřebenech Karpat od hranic se Slovenskem a Polskem až k hranicím s Rumunskem. Díky pomoci dobrovolníků tak může být na podzim Transkapratská magistrála slavnostně otevřena!
„Z Volovce jsme vyznačili stezku jdoucí skrze Poloninu Boržavu a na opačnou stranu z Volovce na horu Pikuj,“ uvedl Vasil Ficak, ukrajinský organizátor a zástupce organizace Karpatské stezky.
Vasil Ficak, organizátor z ukrajinské organizace Karpatské stezky.
Kromě značení turistických stezek účastníci workcampu uklízeli stezky, podařilo se jim nasbírat přes 60 pytlů odpadků! Jejich počiny zaujaly místní úřady i televizi. „Jsem nadšená krásou zdejší přírody, jen ty odpadky to tady kazí,“ zmínila v reportáži pro místní televizi účastnice tábora Hana Rosová. Starosta Volovce, Vasil Panasovič ocenil počínání dobrovolníků: „Jsme rádi za iniciativy podobného charakteru, neboť přispívají nejen k zvelebení našich hor a přírody, ale dobrovolníci svým pozitivním přístupem a příkladem ukazují místním lidem, že odhazovat odpadky do řeky a lesa není normální.“
„Jsem moc rád, že tábor měl takový ekologický rozměr a že jsme o ekologii nejen mluvili, ale opravdu něco reálného dělali. Je to důležité pro místní lidi, protože zatím jen málo chápou závažnost tématu nebo negativní dopad svého chování,“ řekl ukrajinský účastník, Fedir Baior, „taky se mi líbí spolupráce mladých Čechů a Ukrajinců, můžeme se vzájemně obohacovat a učit se.“
Účastníci tábora měli možnost nejen udělat kus užitečné práce, ale také poznat život v Zakarpatí na vlastní kůži – vyzkoušeli si podojit krávu, naučili se vařit vinehrad (salát z červené řepy) nebo navštívili místní dřevěné kostely.
„Tábor byl moc pestrý, podnikali jsme spoustu zajímavých i užitečných věcí, těším se na další ročník!,“ řekl španělský dobrovolník Diego Diaz.
V lavicích i o prázdninách. Dobrovolníci ve staré škole v koločavském muzeu.
Tábor byl všestranně obohacující zkušeností, pro některé účastníky velkým dobrodružstvím, pro jiné uvědomění si vlastních stereotypů. „Změnil se mi i pohled na Ukrajince, kteří jezdí pracovat po světě, protože jsem až na táboře zjistil, že u nich práce fakt není a stát to neřeší. A lidi opouštějí svoje rodiny, aby je zabezpečili tím, že jim budou z ciziny posílat peníze,“ vyjádřil svůj postřeh jeden z účastníků, Pavel Habásko.
„Mám radost, že workcamp byl dobrodružstvím i obohacením pro účastníky a přitom reálně užitečným pro místní lidi. Těším se na další spolupráci s našimi ukrajinskými partnery a doufám, že se tu v Zakarpatí příští rok zase sejdeme se stejným nadšením!“ shrnula celou akci Kristina Studená, hlavní organizátorka.
Fotogalerie tady! Více o projektu značení na Zakarpatí na http://podkarpatskarus.net/!
A rozhovor v ruštině pro ruskou sekci Českého rozhlasu si můžete poslechnout zde!
Popis tábora a podrobné informace o akci
Pozdrav z Pikuje: do pobačenia za rok! :)
Projekt byl podpořen z dotačního titulu MŠMT pro zahraniční aktivity. Sponzorem turistického značení je Balakryl.
- Pro psaní komentářů se přihlašte