Brontosauři pomáhají v Indii, aktivity Modrého kamene

Vložil/a Eva, 29.03.2011 - 12:05

Datum vydání: 
10.12.2008

Plumlov / Švýcárna – Pod názvem Modrý kámen se skrývá jeden ze třiceti základních článků Hnutí Brontosaurus, který sdružuje mladé nadšence převážně od patnácti do třiceti let. O jejich aktivitách na domácí i zahraniční půdě si s Týdeníkem povídal předseda organizace Robert Kubáň z Prostějova.

Proč a jakým způsobem pomáháte zrovna v Indii?

Chtěl jsem se podívat do oblasti, která ještě není „převálcovaná“ konzumním způsobem života. Původně to měl být Tibet, ale nakonec jsme zamířili do Ladakhu v severní části Indie. Původním záměrem byl tábor, ale postupně přerostl v rozvojový projekt většího rozsahu. Chceme být užiteční. Pomáháme opravovat buddhistické kláštery a organizujeme volnočasové aktivity v SOS vesničkách a školách. Je to pro nás velká zkušenost. Učíme se, jakým způsobem pomáhat. Místní lidé vidí, že se chováme jinak než běžní turisté. Naši „kluci i holky ze západu“ nosí těžké kameny v nadmořské výšce 3 500 metrů. Mniši nás vzali mezi sebe do své komunity a získali jsme jejich důvěru. Opravili jsme už několik klášterů a letos jsme se zapojili do stavby nového. Před dvěma roky jsme působili v SOS vesničce, kterou založil Dalajláma pro uprchlíky z Tibetu. Organizovali jsme tam pro děti volnočasové aktivity. Zaměřili jsme se na rozvoj obrazotvornosti, muzikoterapii, hry s ekologickou tematikou, ale i tanec, výtvarné umění a divadlo.

Kolik máte členů a kde je vaše základna v České republice?

V současné době má náš základní článek asi šedesát stabilních členů, ale na naše akce jezdí stovky dalších zájemců z celé republiky i ze zahraničí. Až do jara loňského roku jsme měli hlavní základnu na plumlovském zámku. Tyto prostory však měly nadále sloužit jiným účelům, a tak jsme se odstěhovali. Na Plumlov ale hrozně rádi vzpomínáme a máme tam spoustu kamarádů, kteří nám pomáhali a fandili. V současné době sídlíme na Švýcárně, což je blízko Adamova v Moravském krasu. Jsme teď pod záštitou Jihomoravského kraje, což nám mimo jiné přináší mnohonásobně větší finanční prostředky na naše projekty, než jsme měli k dispozici v minulosti. Působíme ale nadále i v Prostějově.

Jaká je náplň vaší činnosti?

Kromě ekologie a výchovy mládeže se zaměřujeme na východní filozofii. Provozujeme meditace, Reiki a další kurzy pro mladé za výhodné ceny, které by si jinak nemohli dovolit. Pečujeme také o několik hradů a zámků a chráněná území v Beskydech, Jeseníkách a Moravském krasu.

Jaké máte plány?

Švýcárnu přetváříme ve volnočasové středisko. Budova patří mezi historické památky, takže při její obnově spolupracujeme i s památkáři. Nelze ji sice přebudovat na nízkoenergetický dům, ale snažíme se dostupnými prostředky snížit finanční náklady na její provoz. Střechu jsme zateplovali technickým konopím a část bude zatravněná. Původní elektrokotelnu jsme přebudovali a hodláme zde spalovat především dřevo. Zdi stavíme hliněné s hliněnou omítkou. Chceme se také začít starat o prameny, kterých je tady v okolí celá spousta.

Zažili jste nějaké kuriózní situace?

Blízko nás se nachází jeskyně Býčí skála. Je to významné kultovní místo. S několika jeskyňáři, se kterými spolupracujeme, jsme přímo uvnitř postavili týpí a přenocovali. Kolem ohniště se shromáždili „pravěcí lidé“. Tehdy se psalo, že Býčí skála byla znovu osídlena.

Řada nevšedních zážitků nás čekala také v Indii. V Ladakhu nás mile překvapilo třeba pozvání na oběd od místního krále. (dah)