Audience u Dalajlámy

Vložil/a brechacik, 13.10.2011 - 15:07

Datum vydání: 
7.10.2011

V červnu 2011 jsme získali pozvání na audienci k čtrnáctému Dalajlámovi, v rámci které jsme mu nabídnuli možnost podpořit školu ve vesnici Mulbekh. Audience proběhla v sídle tibetské exilové vlády Dharamsale (Indie) a zúčastnili se jí představitelé Hnutí Brontosaurus a zástupci mulbecké školy. Dalajláma na něm přislíbil finanční podporu cca 650 tisíc Kč ročně a zároveň vyjádřil souhlas s plánovaným rozvojem podporované školy, který odborně zajišťujeme. V oficiálním vyjádření také vyzval potenciální sponzory, aby se k pomoci také přidali. (vyjádření níže).

„Měl jsem ze setkání skutečně pozitivní pocit“ popisuje architekt Martin Knap své dojmy z audience, „představili jsme v jaké fázi je škola teď a potom jaké jsou plány do budoucnosti. Dalajlámu skutečně zaujaly problémy, s kterými se obyvatelé Mulbekhu musejí potýkat. Velmi příjemné setkání zakončil Dalajláma pohledem na svého asistenta s otázkou „tak kolik jim dáme?“. Jeho štědré rozhodnutí udělit škole 1,5 miliónu rupií ročně jsme hluboce ocenili,“ dodává.

„Je to pro nás velká čest získat podporu přímo od našeho největšího duchovního vůdce; myslím, že můžu mluvit za všechny z naší vesnice“ zhodnotil své dojmy ředitel školy v Mulbekhu Tsewang Norboo. „Peníze využijeme v průběhu dalších let na platy a školení učitelů a taky na stavbu nových tříd prvního stupně.“

„O audienci u Dalajlámy jsme dlouho usilovali, protože žadatelů o jeho podporu je skutečně mnoho. Na školy podobné jako je mulbecká se při rozhodování o udělení audience pohlíží seriózněji, pokud mají rozvinutou spolupráci se zahraničními neziskovými organizacemi, jako je tomu v našem případě. Další pozitivní skutečnost je, že Dalajláma školu v Mulbekhu minulý rok osobně navštívil. Po této návštěvě se svému asistentovi svěřil, že by v budoucnu rád školu podporoval„ odkrývá pozadí události Jiří Sázel, koordinátor pomoci v Mulbekhu.